- Łódź stała się największym beneficjentem środków przyznanych w konkursie Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Trzy łódzkie placówki - EC1, Muzeum Sztuki, Zespół Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki oraz Akademia Muzyczna - pozyskały łącznie ponad 65 mln zł, co pozwoli na rozwój ważnych dla miasta projektów - przypomniała w EC1 na konferencji prasowej prezydent Hanna Zdanowska, dziękując za wsparcie dla Łodzi wicepremierowi, ministrowi kultury prof. Piotrowi Glińskiemu.
Projekt przygotowywany przez EC1 Zachód otrzymał najwyższą liczbę punktów w ramach VIII osi priorytetowej „Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury" POiŚ. 2014-2020, w kategorii sprzęt i wyposażenie. Centrum Nauki i Techniki, które otrzyma dofinansowanie w wysokości 18,3 mln zł, przy całej wartości projektu wynoszącej 45,5 mln zł. Główną część prac wykonuje Konsorcjum Qumak S.A., które prace rozpoczęło na początku 2016 roku. Powstaną tam 3 ścieżki edukacyjne: Przetwarzanie Energii, Historia Wiedzy i Cywilizacji, Mikro Świat - Makro Świat
Akademia Muzyczna im. Bacewiczów dostała ponad 14 mln zł na zakup instrumentów muzycznych do prowadzenia działalności kulturalnej. Muzeum Sztuki zrealizuje dwie inwestycje - remont zabytkowej siedziby z dofinansowaniem w wysokości 12 mln zł i budowę magazynu studyjnego - dotacja wynosi 6,5 mln zł.
Prawie 14 mln zł na rozbudowę infrastruktury uzyskał Zespół Szkół Muzycznych im. Moniuszki. Projekt zakłada przebudowę istniejącego już budynku, w którym znajdą się dwie sale koncertowe, część administracyjna oraz powstanie magazyn instrumentów, sale ćwiczeń czy garderoby.
2025-06-09 11:45:52
Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej chce przyciągnąć na widownię coraz młodsze pokolenia, stąd też pomysł na współpracę ze studentami i doktorantami warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego. Owocem jest spektakl „Prawdziwa historia Czarodziejskiego fletu” – nowa interpretacja mozartowskiego arcydzieła. Alicja Węgorzewska zapewnia, że ten tytuł na stałe zagości w repertuarze WOK-u.